Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık SigortasıTamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası yeni çıkan bir tasarı ile özel hastane oluşan hasta gider ve masrafların faturadaki belirli bir kısmını SGK tarafından ödenen bir sigorta biçimidir. Bunun için SGK ödeyeceği sağlık harcamaları belirlenmiştir.

Daha önceden yapılan özel sağlık sigortalarında masrafların tamamını özel sigorta şirketleri karşılıyordu ancak şimdi bazı tedavi ve hizmet masraflarını SGK tarafından karşılanan tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ele alınmaktadır. Bireyler bu sigortaya başvurmakta tamamen serbest ve zorunlu değildir.

İsteğe bağlı olan tamamlayıcı sağlık sigortası diğer özel sigorta fiyatlarına oranla daha ucuz ve kolaydır. SGK’lı olup da özel hastanede tedavi olmaktan çekinip ayrıca yüksek prim ödemek istemiyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası tam size göredir. Ancak hangi hizmetleri kapsamadığını bilmeniz gerekir. Bu hizmetlerden bazıları ise şunlardır: Estetik ve güzellik ile ilgili tedaviler, ekstra tedavi masrafları, özel oda ve otelcilik masrafları ve de yüksek miktardaki ameliyat masrafları SGK tarafından karşılanmaz.

Bu masrafların tam detaylı kısımları sigorta yapan şirket ile sözleşmenizde yazmaktadır. Mesela 100 TL hastane ve 15 TL SGK katılım ücreti ödenen bir fatura için eğer sigorta yaptırırsanız ödemeniz gereken miktar sadece 15 TL olan SGK katılım payıdır. Buna doktor muayenesi, tahlil ve radyoloji hizmetleri de dahildir. Bu sigorta ile insanlar artık hiç zorlanmadan özel hastaneye gitmeye teşvik ediliyor. Bunun için birçok özel sigorta şirketi fiyat belirlemiş durumdadır. Bunun için sigorta yapacak kişilere iki tür teminat verilir. Birisi yatarak olan teminat, diğeri ise yatarak ayakta tedavidir.

İkisi arasında bir fiyat farkı vardır çünkü ikincisi daha çok hizmet kapsamı vardır. Ayrıca poliçe primi yaş artıkça artmaktadır. Mesela 18-35 yaş aralığında olan çalışan bir kişi yatarak tedavi için en az 250 TL ödemek durumundadır. Yatarak+ayakta tedavi teminatı isterse bu rakam 625 liraya kadar çıkmaktadır. Bu rakamlar İstanbul için geçerlidir. İstanbul dışında yatarak tedavi 165,yatarak+ayakta tedavi 400 TL olarak tespit edilir.

60 yaşında olan kişi için bütün fiyatlar değişir. Mesela yatarak tedavi 460 TL iken yatarak+ayakta tedavi primi 1200 lirayı bulmaktadır. Yaş ve tedavinin kapsamı bu fiyatları ortaya çıkarmaktadır. Sigorta şirketleri ile yapacağınız anlaşmalara göre bu rakamlar çok az biçimde oynayabilir. Sektör ancak bu fiyatlar eşiğinde kendini kurtarmaktadır ve esneme payı çok azdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir