Sağlık Haftası

sağlık haftası

Sağlık Haftası

Sağlık Haftası Nedir? Neden Kutlanır?

“Belirli Gün ve Haftalar”ın en önemlilerinden biri olan “Sağlık Haftası” Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiş ve tüm üye ülkelerde kutlanan bir haftadır. Sağlık Haftası’nın kutlanma amacı, insanlara sağlık kurumlarını öğretmek, bilinçlendirmek, çeşitli zararlı alışkanlıkları bıraktırmak ve bunlardan uzak tutmaktır. Çocuklar ve gençler başta olmak üzere, topluma sağlıklı yaşama bilincini kavuşturmak en önemli hedeflerden biridir.

Sağlık Haftası Ne Zaman Kutlanır? Sağlık Haftasında Ne Yapılır?

7-13 Nisan tarihleri arasında kutlanan Sağlık Haftası, tüm Birleşmiş Milletler ülkeleri tarafından zorunlu olarak kutlanır. Her yıl Nisan ayının 7.günü “Dünya Sağlık Günü ”dür. Hafta boyunca gazete ve dergilerde haberler, köşe yazıları yayımlanır. Televizyon ve radyo programlarında halk bilinçlendirilir. Sağlık Haftası’nın önemi vurgulanır. Öğrenciler okullarda etkinlikler düzenler, gösteriler yaparlar. Çeşitli sağlık personelleri konferanslar vererek, sağlığa zararlı maddeleri öğretir. İnsanlar spora, doğal yaşama teşvik edilir.

Birleşmiş Milletler ’in bu uygulamasıyla devletler en önemli görevlerinden biri olan insan sağlığını korumayı hatırlarlar. Hükümetler, vatandaşlarını daha sağlıklı ve daha huzurlu bir ortamda yaşatmak için yapması gereken çalışmaları daha da dikkate alır. Ülkemizde de Sağlık Haftası’nın önemini vurgulamak için, çeşitli İl Sağlık Müdürlükleri sportif faaliyetler düzenlemekte.

Comment (1)

  • Hülya Cevapla

    Güzel bir yazı. Teşekkür ederim.

    7 Nisan 2016 , 22:14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button