Ayakta Tedavi Nedir

Ayakta Tedavi Nedir

Ayakta Tedavi Nedir

Sağlık Sigortaları ve Ayakta Tedavi Teminatları

Sağlığımız bu dünyadaki en önemli şey. Bundan daha değerli bir kavram yok hayatımızda. Kıymetini bilmek gerek. Sosyal devlet politikaları içinde ülkedeki her vatandaşın bir sağlık güvencesine kavuşması için yapılan düzenlemeler basından takip ediliyor. Ama bunun ötesinde sağlığınızı siz de özel sağlık sigortaları kapsamında, kendiniz güvence altına alabilirsiniz. Üstelik bunu hastalanmadan önce, sağlıklıyken, hatta genç yaşlarınızda, yani bir an önce yaptırmanız size toplamda daha fazla maddi indirim sağlayacaktır.

Özel sağlık sigortası yaptırmaya karar verdiğinizde seçtiğiniz sigorta şirketi ile bir poliçe imzalayacaksınız. Bu sizin alabileceğiniz sağlık hizmetlerini ve sizin karşılında ödeyeceğiniz miktarı belli edecek bir anlaşma. Poliçelerde size yatarak tedavi veya ayakta tedavi olarak iki seçenek sunuluyor. Yatarak tedavi adından da anlaşılacağı üzere daha geniş kapsamlı ve tek başına bir teminat olarak kabul ediliyor. Ayakta tedavi ise gene isminden belli olarak sizin hastaneye veya herhangi bir sağlık kuruluşunda yatmanız gerektiğinde geçerli olmuyor. Bu yüzden aylık ödemeleri poliçede daha hesaplı görünüyor. Bununla beraber ayakta tedavi kapsamına doktorun yapacağı rutin kontroller, vereceği ilaçlar, yapacağı tahliller, çakilelcek tomografi veya MR ücretleri, fizik tedavi, alerji tanıları, 0-6 yaş grubu çocukların aşı ücretleri, göz muayeneleri ve hamilelerin kontrolleri giriyor. Yani poliçe limitleri dâhilinde bunlar size teminatlı hizmet olarak sunuluyor. Sadece hastane yatışlarınız ve gerektiğinde yapılacak ameliyatların bedeli yok. Bu çeşit bir poliçede siz sigorta masraflarının bir bölümünü “katılım ücreti” olarak ödemekle yükümlüsünüz. Ama bu oran anlaştığınız miktarın yüzde yirmisini geçmiyor. Kalan miktar işte sizin gerçek özel sağlık sigortası miktarınız. Ayakta tedavi nedir sorusuna şirketler bu şekilde cevap veriyorlar.

ayakta tedavi nedir

 

Devletin sigorta sisteminin tek bir kuruluş altında toplandığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu olarak faaliyet gösterdiği herkesin malumu. Ama gene seçilen devlet politikaları sonucu her alanda özelleştirmeler de sürüyor. Buna bağlı olarak bütün sigorta hizmetlerinin de zaten özelleşeceği düşünülebilir. O zaman özel sağlık sigortası kavramı hayatımızda çok daha kullanılır bir hale gelecek. Henüz sağlığınız yerindeyken ve sigorta şirketleri şimdilik bütün müşterilerine ayrı bir özen gösterirken özel sigortalı olmak fena bir düşünce gibi durmuyor. Zaten insan hayatında ayakta tedavi teminatı olarak belirlenen konulara daha çok ihtiyaç duyuyor. Bunu sağlığınıza yapacağınız bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button