Doğum izninde sigorta devam eder mi

Doğum izninde sigorta devam eder mi

Doğum izninde sigorta devam eder mi

Hayat şartlarının zorlaşması nedeniyle çalışan bayan sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bayanlar hem kamu sektöründe hem özel sektörlerde vasıflı vasıfsız çalışmaktadırlar. Türkiye de çalışma şekli; özel sektörde çalışan bir işçi için en az asgari ücret maaş ve mecburi sosyal güvenlik sigortası şeklindedir. Sigortalı çalışan herkes sağlık yönünden istediği hasta hanelerde muayene olup tedavisini yaptırabilmektedir. Ameliyat, doğum ya da ayakta tedavi edilemeyen durumlarda istirahat verilmekte bu süre içinde işe gitmeyerek istirahat etmelidir.

Sigortalı çalışan kişiler raporlu olduğu sürece iş yerine gitmemeliler işe gittiklerinde hem iş yeri hem de çalışan zor durumda kalabilir ve ceza kesilebilir. Raporlu çalışanın rapor süresi ne kadar uzun olursa olsun işveren rapor sona erene kadar iş sözleşmesini tek taraflı feshedemez.

Sigortalı çalışan bir bayan hamile kaldığında bunu iş yerine bildirmelidir. İş yeri hamile birinin çalışmasına uygun bir ortamsa ve işveren bu şekilde çalışmasını uygun gördüyse çalışma hayatına devam edebilir. Hamile çalışan bayanın aksi bir durum söz menusu olmadığı durumlarda doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni bulunmaktadır. Bu izin hakkını doğumdan önce 3 hafta doğumdan sonra 13 hafta olarakta kullanabilmektedir. Hamile bayan sağlık durumuna ve doktorunun önerisine göre doğum iznini ayarlayabilir.

Doğum izninde sigorta devam eder mi? Doğum öncesi ve sonrasında raporlu olan çalışan bayanın sigortasının ve maaşının işveren tarafından ödenme zorunluluğu yoktur fakat işveren isterse kendi insiyatifiyle çalışanına desek amaçlı ödemeler yapabilir. Sigortalı çalışan doğumdan önce doğum anına kadar ne kadar izin kullandı ise onu doğumla birlikte almaya hak kazanmıştır. Geriye kalan doğumdan sonraki izin hakkının ücretini ise rapor hakkı tamamen sonlanıp iş yerinde görevine başladığında hak etmiş olur.

Sonuç olarak doğum izninde sigorta devam eder mi sorusunun cevabı; sigorta devam ediyormuş gibi aktiftir ama işveren tarafından herhangi bir prim ödemesi yapılmaz. Rapor ücreti de raporlu olduğundan dolayı sosyal sigortalar kurumundan ya da bankalar aracılığıyla tahsil edilir. Çocuklarınızı güzel günlerde büyütmeniz dileğiyle. Sevgiyle kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button