Doğum Sağlık Sigortası Gerekli Midir

Doğum Sağlık Sigortası Gerekli Midir

Doğum Sağlık Sigortası Gerekli Midir

Özel hastanelerden faydalanırken artık özel sigorta şirketlerinden sigorta yaptırmak yaygınlaşmış durumda. Özel sağlık sigortaları SGK tarafından anlaşması olmayan birçok hastanede geçerlilik bulmakta. Bazı sağlık sigortaları bankalara aitken, bazı sigortalar özel sigorta firmalarına ait oluyor. Günümüzde önemi iyice artmakta olan bu sigortaların çoğunda doğum için özel teminatlar oluyor. Peki, Doğum Sigortası nedir ve her türlü sağlık sigortası içinde yer alıyor mu? Tek başına Doğum Sigortaları olabildiği gibi, mevcut sigortanıza ekleyebileceğiniz doğum sigortaları ve hatta bazı özel hastanelerin kendilerine özel olarak yaptığı tamamlayıcı doğum sigortaları mevcut.

Dünyaya bir çocuk getirmek çok önemli ve beraberinde de büyük sorumluluklar getiren bir karar. Günümüzde evlenen çiftler, mümkün olduğunca doğumu planlayarak yapmakta. Eğer kararınızı verdiyseniz ve mutlu yuvanızda bir de çocuk olmasını istiyorsanız mutlaka Doğum Sigortası ile ilgili bilgi edinmeye başlayın. Doğum sigortaları genellikle doğumdan en az 1 yıl öncesindeki poliçeye girmiş olmalıdır. Eğer poliçenize doğum teminatı eklettirdiyseniz bundan 1 sene sonrasında bu hakkınızdan faydalanmaya başlayabilirsiniz. Mesela sigortanızın 11. ayında hamilelik ortaya çıkarsa sigortanız kabul etmeyebilir. Bazı sağlık sigortaları ise doğumdan 6 ay öncesini tarih olarak kabul edebilmektedirler. Yani sigortanızı yaptırırken zamanlamanız çok önemlidir. Doğum sigortalarında genellikle hamilelik süresince annenin muayene ücretleri, doğum ücreti ve bebeğin doğumdaki hastane masrafları yer almaktadır. Bazı sigortalar bebeğin hastane masraflarını poliçeye dâhil etmeyebilmektedirler, bu nedenle poliçenizi oluştururken mutlaka içeriğini detaylı inceleyin ve bebeğin de bakım masraflarının poliçeye dâhil olduğundan emin olun. Elbette hiç kimse bebeği doğduktan sonra yoğun bakım ya da küvezde bakım görmek zorunda kalmasını istemez ancak doğum sonrası karşılaşabileceğiniz her türlü riske karşı kendinizi korumaya almanız önemlidir.

“Doğum Sigortası nedir ve neden önemli, ya da yaptırmak gerekli mi?” diye düşünebilirsiniz. Eğer doğumunuzu ileride yüzünüzde bir gülümseme ile hatırlamak istiyorsanız ve doğuma girmeden önce başınıza gelebilecekler için stres yaşamak istemiyorsanız, doğum sigortası önem kazanır. Hastane hizmetlerinden sorunsuzca yararlanmak ve aklınıza gelmeyecek sorunlara karşı dahi tedbir almak istiyorsanız mutlaka sigorta yaptırın. Sigortanızın zamanlaması, annenin muayene ücreti, doğum ücreti ve doğum sonrası bebeğiniz için gereken acil bakım ücretlerinin poliçenizdeki en önemli unsurlar olduğunu göz ardı etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button