Doğum sigortası borçlanması

Doğum sigortası borçlanması

Doğum sigortası borçlanması

Bir kadın için en mucizevî gerçektir doğum ve annelik. Hem maddi hem manevi nedenlerle çalışmak zorunda olmak bile kadınların anne olmasına engel olamamaktadır. Birçok zorluğu vardır elbet çalışan anne olmanın, çocuğunuzu geride bırakıp işe gitmenizin… Pek çok da fedakârlık gerektirir.

İlk gülüşünü kaçırabilirsiniz mesela, ilk adım atışını. Hastalandığında yanında olamazsınız, ama hep aklınızın bir köşesindedir. Ateşi düştü mü acaba? Öksürüğü devam ediyor mu? Bu ve benzeri bir sürü soru ile tamamlarsınız mesainizi. Okula başladığı ilk gün de yanında olamayabilirsiniz mesela. Akşam yorgun döndüğünüz için eve onunla yeterince oyun da oynayamayabilirsiniz.

İşte tüm bunlardan feragat ederek çalışmanız gerekmektedir. Ev ekonomisine katkınız olsun diye çocuklarınızı daha iyi şartlarda yaşatın diye bayramda seyranda üstüne doğru düzgün bir şey alabilin diye istediği oyuncak uhde olarak kalmasın diye daha iyi beslensin diye

Peki doğum nedeniyle çalışmaya ara veren annelerin pirim ve emeklilik durumu nedir?

Doğum yapmış SGK’lı çalışan sayılan kadınlarımız doğum sigortası borçlanması yasasından faydalanabilir. 2008 yılında hayatımıza giren bu kanunla erkeklerin askerlik borçlanmaları gibi analarımızda pirim borçlanmasından faydalanabilmektedirler. Memur olarak çalışan annelerimize de aynı haklar verilmiş bulunmaktadır. Bu süreleri borçlanan kadınlarımız daha erken emekli olma şansı da yakalıyor.

Nereye Başvurulur?

Bu konudan faydalanmak isteyen kadınlarımızın son çalışma hizmetinin bağlı olduğu SGK İl Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Borçlanma talep dilekçelerini doldurarak kimlik fotokopilerini eklemeleri yeterlidir. Doğum sigortası borçlanması başvurusunda bulunmak için başka evrak ve belge istenmemektedir.

Çocuk Sayısı Kaç Olmalıdır?

Sahip olunan üç (3) çocuğa kadar doğum sigortası borçlanması yapılabilir. Ancak yasaya göre ilk çocuktan önce sigortalı olarak çalışmış olma zorunluluğu vardır. Ayrıca borçlanabilme süresi boyunca çocuğun hayatta kalmış olması gereklidir.

Doğum sigortası borçlanması sayesinde emekli hatta daha erken emekli olabilir, çocuklarınıza değil belki ama torunlarınıza daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Yapmış olduğunuz tüm fedakârlıklarınızın tüm yorgunluğunuzun karşılığını bir nebze de olsa bu şekilde alabilirsiniz. Kalan hayatınızı da sosyal güvenlik sayesinde kimseye muhtaç olmadan, minnet etmeden ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayarak yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button