Doğum sigortası ne zaman yapılmalı

doğum sigortası ne zaman yapılmalı

Doğum sigortası ne zaman yapılmalı

Günümüzde birçok kişi anne baba olmak için can atıyor. Sevdiği kadını bulduğunda onunla hayatını birleştirmek ve daha sonrasında kurdukları aileye yeni üyeler yapmak için uğraşı içerisine giriyor. Bu konu için hazırlıklar yapılıyor. Planlar kuruluyor. Fakat yaşadığımız dünya da başımıza türlü şeylerin gelebilme olasılığı yüksek. Her ne kadar istemesek te her hangi bir olumsuzluk ya da sorun çıkmaması için çaba sarf etsek de bazen başımıza istenilmeyen olaylar geliyor.

Bu yazıda anne baba olmak isteyen kişilerin bu süreçte başına her hangi bir olumsuzluk geldiğinde onların hiç olmazsa zararını karşılayacak bir olgudan bahsedeceğiz: Doğum sigortası. Nedir bu doğum sigortası? Ve doğum sigortası ne zaman yapılmalı?

Doğum Sigortası:

Esasında sadece doğuma özel bir doğum sigortası yoktur. Yani sigorta şirketleri sadece doğum sigortası adı altında bir sigorta hizmeti vermemektedir. Doğum sigortası, kendi özel sağlık sigortanıza ek olarak vereceğiniz talimatlarla yaptırabileceğiniz bir sigorta türüdür. Özellikle yeni evli çiftlerin yaptırması gereken bir sigorta türü olan özel sağlık sigortası ve buna ek olarak doğum sigortası talimatı ailelerine yeni bir üye kazandırmaya hazırlanan anne adaylarının mutlaka yaptırması gereken bir sigorta türüdür.

Anne adayı bayanların mutlaka kendi özel sağlık sigortalarında ek bir talimat ile oluşturması gereken doğum sigortası ilk başta özel sağlık sigortasının yaptırılması aşamasında bu sigortanın kapsamına dahil edilmesi gerekmektedir.

Doğum Sigortasının İçeriği ve Kapsamında Neler Var?

Doğum sigortası, sigorta şirketlerinin kampanya seçeneklerine göre farklılık gösteren bir yapıya sahip olmasa da temelinde anne adayının hamilelik sürecindeki kontrolleri, normal doğum, sezer yan doğum ve hastane masraflarını kapsayacak şekilde düzenlenir. Bu sayılan unsurların yanında ayrıca doğum esansında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunlarını da teminat altına almaktadır.

Şimdi ise doğum sigortası ne zaman yapılmalı? Sorusunun cevabını verelim.

Doğum sigortasından doğum esnasında yararlanabilmek için öncelikle özel sağlık sigortanızın olması ve bu sigortayı yaptırışınızın üzerinden bir yıl sürenin geçmesi gerekmektedir. Yani doğum sigortası yaptırmak için hamile kalmaya bir yıl öncesinden karar verip bir özel sağlık sigortası yaptırmalısınız. Sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterilse de genelde doğum sigortası talimatınızı ancak özel sağlık sigortanızın ikinci yılında verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button