Hayat Sigortası Vergi İndirimi

hayat sigortası

Hayat Sigortası Vergi İndirimi

Vergi İndiriminden Yararlanın, Daha Az Prim Ödeyin

07.10.2001 tarihinde kanunda yapılan değişikliğin uygulamaya yansımış olması nedeniyle, bu tarihten sonra imzalanmış bulunan sigorta sözleşmeleri için vergi avantajı söz konusu olacaktır. Sigortalı, sigorta sözleşmesini sigorta şirketiyle imzalayan ve primleri ödeyen kişidir. Sigortalı açısından bu durum, söz konusu tarihten sonra bir tarafını kendisinin oluşturduğu sigorta sözleşmesi mevcutsa oldukça avantajlı olacaktır.Sigortalı bakımından ilgili kanundaki ilgili maddenin uygulama alanı bulabilmesi için sözleşme sigortanın herhangi bir türü için yapılmış olabilir. Bu durumda sigortalı tarih koşulunun sağlanmasıyla, hayat sigortası vergi indirimi fırsatından yararlanabilecektir. Ancak, vergi indirimi imkanından faydalanmak isteyen sigortalı için de bir koşulun olması gerekmektedir. Sigortalının gelir vergisi ödeme zorunluluğu bulunmalıdır. Sigortalı bu indirimden faydalanabilmek için gelir mükellefi olmalıdır. Aksi halde, indirim söz konusu olmayacaktır. Gelir vergisi mükellefi olmak için kişinin kendi işinde çalışması , işçi çalıştırması ya da serbest meslek erbabı olması gibi şartlar olması gerekmez. Kişi bir başkasının yanında, ona bağlı olarak çalıştığında da vergi mükellefi olabilecektir.

Hayat sigortası yaptırdıysanız ve gelir vergisi ödeme zorunluluğunuz bulunuyorsa, ödediğiniz vergilerin sigorta primlerinizden düşülmesini talep edebilirsiniz. Bunun için yasada belirtilen koşulların sağlanmış olması gerekmekte. Üstelik her türlü indirim talep edebilmeniz de mümkün olmayacak. Sınırlar yasanın belirlediği şekilde, aşılmaksızın uygulama işlemelidir. Unutmayın ki hayat sigortası vergi indirimi fırsatından yararlanabilmeniz için bu sigortayı eşiniz veya çocuğunuz lehine yaptırmış olmanız bir fark yaratmayacaktır. İndirim talep edebilme hakkınız hala saklıdır.  Sigorta şirketleri siz sigorta yaptıracak kişilere göre sözleşmede daha güçlü bir konumda bulunmaktadırlar. Bu düzenlemeyle, sigortalı kişiye bir avantaj sağlanmaya çalışılmıştır.

Yapılacak indirimin miktarının belirlenmesi için izleyebileceğimiz bir yöntem yoktur. Herkes için doğru  bir kural yaratabilmek mümkün değildir. Çünkü, vergi kişinin kazancına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla, hayat sigortası vergi indirimi de kazançla orantılı olarak değişiklik gösterecektir. Farklı miktarda kazanç elde eden kişilerden farklı miktarlarda vergi alınması ve vergiyle bağlantılı olarak yapılan indirimlerin de değişiklik göstermesi eşitlik ilkesiyle bağlantılıdır. Kazanca göre vergi almak ve vergiye göre indirim anlayışları olması gereken doğru uygulamaların temeldeki düşüncelerini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button