Özel Sağlık Sigortası Aylık Ne Kadar

Özel Sağlık Sigortası Aylık Ne Kadar

Özel Sağlık Sigortası Aylık Ne Kadar

Sağlık sigortası kavramı, hayatımıza yaklaşık 20 yıl önce girdi. Özel hastanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu hastanelerle özel anlaşmalar yapan sigorta şirketleri, müşterilerine ihtiyaçları doğrultusunda çok özel poliçeler hazırlamaya başladı. Müşterinin yaşına, cinsiyetine, daha önce geçirmiş olduğu hastalıklara göre fiyatlandırma yapılan poliçeler sayesinde özel sağlık hizmeti almak çok daha kolay bir hale geldi. Bu kadar yaygın olan bir konu ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmayanların aklına gelen ilk konu olan özel sağlık sigortası aylık ne kadar sorusunun cevabını verebilmek için ele alınması gereken birçok kriter vardır.

Riskler Her Zaman İnsanları Tehdit Eder

Sağlık sigortası poliçelerinde fiyatlandırma kriterinin en önemli unsurları, sigortalanacak kişinin yaşı, cinsiyeti ve daha önce geçirmiş olduğu hastalıklardır. Bu kriterler ışığında kişinin riski belirlenir ve ona göre fiyatlandırma yapılır. Örneğin kadınların ödediği primler erkeklere göre biraz daha yüksek olur. Geçmişte önemli bir sağlık sorunu yaşamış kişilerin primi de o hastalığın tekrarlanma olasılığı dikkate alınarak belli bir yüzde oranında yükseltilir. Tüm bunları bilsek bile, özel sağlık sigortası aylık ne kadar sorusunun cevabı için yeterince bilgiyi edindiğimizi söylemek mümkün değildir.

Sağlık Sigortası Poliçesi Nasıl Hazırlanır?

Sigorta şirketleri özel hastanelerle anlaşmalar yaparlar ve belli oranlarda indirimler alırlar. Her hastanenin fiyatı doğal olarak farklıdır. Bazı hastaneler daha donanımlıdır, doktorlarının sayısı daha çoktur ve konforu daha fazladır. Bu tür hastanelerin fiyatları da genelde daha yüksek olur. Sigorta şirketleri genelde en yüksek fiyatlı hastaneleri üst segment bir poliçeye dahil ederler. Poliçeyi en yüksek bedelle alanlar en yüksek prim ödemesi yaparak en iyi hastanelerde tedavi olma hakkı kazanırlar. Bu tür poliçelere genelde ülkenin en çok tanınmış birkaç hastanesi dahil edilir.

Bu poliçelerin biraz daha ucuz olanları ise en ünlü birkaç hastane haricinde tüm özel hastaneleri sisteme dahil ederler. Böyle bir poliçeyi tercih edenler ülke içinde birçok özel hastanede tedavi olabilirler. Özel sağlık sigortası aylık ne kadar sorusunun cevabını etkileyen bir diğer unsur ise o poliçeye dahil edilen kişi sayısıdır. Aile indirimleri, grup indirimleri ve şirket indirimleri şeklinde ilerleyen oranlar uygulandıktan sonra poliçe için ödenecek net tutarlar belli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button