Özel Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi

Sağlık sigortası yaptırmak

Özel Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi

Özel sağlık sigortası poliçeleri, sağlık hizmeti alırken belli bir konfor talep eden, sıra beklemek istemeyen, olası hastalıklarda en iyi doktorlara tedavi olmak isteyenler tarafından satın alınırlar. Poliçelerde yatarak ve ayakta tedavi bölümleri ayrı ayrı belirtilir ve genelde yatarak tedavilerde poliçe riskin tamamını karşılar. Ayakta tedavilerde ise poliçe genelde gerçekleşen riskin %80’ini karşılar. Özel sağlık sigortası yatarak tedavi riski, sigorta şirketleri için en önemli risklerden biridir. Ciddi bir sorunla karşılaşan hastaların bazen çok sayıda ameliyat geçirmesi ve hastanede uzun süre kalması gerekebilir.

Poliçe Değeri Nasıl Belirlenir?

Özel hastanelerde uzun süreli tedavilerin ücreti de oldukça yüksektir. Bu nedenle sağlık sigortası satan sigorta şirketleri tüm özel hastanelerle özel anlaşmalar yapmayı tercih ederler ve bu hastaneleri poliçeye dahil etmeden önce mutlaka iyi bir indirim alırlar. Şirketler, sağlanan bu indirimleri de poliçe maliyetine yansıtarak tek başına gidildiğinde çok yüksek bedeller ödenecek olan hastanelerde tedavi olma imkanını düşük bir risk primi ödeyerek elde etme imkanı sunarlar.

Genel ve Kişiye Özel Uygulamalar

Sağlık sigortası poliçelerinde, yatarak tedavi ve ayakta tedavi koşulları ayrı ayrı belirtilir. İsteyen kişiler sadece yatarak veya sadece ayakta tedavi poliçeleri satın alabilirler. Ayakta tedavi ihtiyaçları olduğunda devlet hastanelerinde sıra beklemek istemeyenler risk primi ödeyerek bu prim karşılığında yıl içinde belli bir rakam dahilinde oluşabilecek ayakta tedavi ihtiyaçlarını anlaşmalı özel hastanelerde karşılarlar. Örneğin; yılda 500 TL ödeyerek, yıl içinde 2000 TL’ye kadar özel hastanelerde ayakta tedavi tedavi olunabilir. Bu prim tutarı kişinin yaşına, cinsiyetine ve daha önce geçirdiği hastalıklara göre değişkenlik gösterebilir. Özel sağlık sigortası yatarak tedavi primleri de benzer şekilde hesaplanır.

Poliçe Süresi İçinde Gerçekleşmeyen Riskler

Olası bir yatarak tedavi ihtiyacını devlet hastaneleri yerine, daha konforlu özel hastanelerde karşılamak isteyen bireyler bu risk karşılığında belli bir bedel öderler. Poliçe süresi içinde yatarak tedavi olunması gerekirse anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olunur ve sigorta şirketi bu bedeli karşılar. Poliçe süresi içinde bir risk gerçekleşmezse, bir sonraki poliçe için sigorta şirketi genelde bir indirim yapar ve poliçeyi daha düşük bir bedelle yeniler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button