Özel Sigorta Kavramı Nedir

Özel Sigorta Kavramı Nedir

Özel Sigorta Kavramı Nedir

Özel sigorta kavramı nedir sorusuna sigortalı olan kişinin ödediği belli bir prim karşılığında, meydana gelebilecek bir takım risklere karşı oluşacak hasarların teminata alındığı bir sözleşme olduğu söylenebilir. Özel sigorta sistemini kabul edip dahil olan kişilerin riskleri ortak bir havuzda toplanır. Ayrıca sisteme dahil olan kişilerin ödemiş oldukları primlerde bir havuzda toplanır. Sistemde bulunan herhangi bir kişinin bir risk ile karşılaşması durumunda oluşan riskin bedeli havuzdan karşılanır. Böyle bir sisteme dayalı olarak çalışan özel sigorta uygulamasında sisteme ne kadar çok kişi dahil olursa risk de katılımcı sayısı ile paylaşılacağından zarar da o kadar azaltılmış olacaktır.

Başka bir ifade ile özel sigorta kavramı nedir sorusuna cevap olarak sisteme giren katılımcılar işin özü itibari ile bir birilerinin zararlarını ödedikleri denilebilir. Sistem sayesinde hiç kimse bir defada büyük tutarlar ödemek durumunda kalmaz. Özel sigorta kavramı nedir sorusuna başka bir tanımlama ile benzer risk türleri ile karşılaşan katılımcıların ödemiş oldukları belli miktardaki tutarlardan meydana gelmiş olan prim havuzudur denilebilir. Öngörülmüş olan risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan zarar bu prim havuzundan karşılanır. Parasal olarak değerlendirilebilen her türlü risk sigortalanabilmektedir. Belirtilen prim havuzunda biriken meblağların yönetimi ise sigorta şirketlerince yapılmaktadır. Sigorta havuzu üç gruptan meydana gelmektedir.

Özel Sigorta İle İlgili Bilinmesi Gereken Kavramlar Hangileridir?

1-Sigortalı: Riske konu olan güvence kapsamında bulunan tehlikelerin meydana gelmesi durumunda, oluşan zararın karşılanmasını talep etmeye yetkili bulunan kişiye sigortalı denir. Bazen sigorta ettiren ile sigortalı farklı kişiler olabileceği gibi genellikle aynı kişiler de olabilmektedir. Başka bir ifade ile prim havuzundan zararı karşılanan kişiye sigortalı denir.

2-Sigorta Ettiren: Sigortayı yaptırıp primi ödeyen kişiye sigorta ettiren denir. Oluşabilecek riskin bedelini sigorta ettiren karşılarken, riskin meydana gelmesi durumunda ise tazminatı sigortalı olan kişi almaktadır.

Özel Sigorta Türleri Nelerdir?

1-Kasko sigortası nedir: Risklerden kaynaklı olarak yapılan mal sigorta çeşitlerinden biridir. Bu sigorta türü ile üçüncü kişilerce verilen zarar, araç yanma, çarpma benzeri durumlarda oluşan risklere karşı malı güvence altına alınmaktadır.

2-Özel sağlık sigortası nedir: Sigortalının hastalık ve kazalar neticesinde oluşabilecek sağlık giderlerinin karşılanması amacıyla düzenlenmiş şahsa özel plana özel sağlık sigortası denir. Bu sigorta ile sağlık kuruluşları dahilinde gerek ayakta tedavi gerek de yatarak tedavi ve diğer çeşitli sağlık hizmetlerinden yararlanabilme imkanı verir. Dask, bireysel emeklilik ve yıllık hayat sigortası da özel sigorta türleri içerisinde yer alan sigortalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button