Sağlık Sigortası Nedir Nasıl Yapılır

sağlık sigortası nedir

Sağlık Sigortası Nedir Nasıl Yapılır

sağlık sigortası’nın tanımı : Kısaca  adı GSS yani genel sağlık sigortası olarak kısaltılan sistem  herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan  bireylerin ve ailesinin  sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için düzenlenmiş olan sistem’dir.Vatandaşların menfaatlerini gözeten ,maddi olarak kolaylık sağlayan ,bazı özel durumlarda maddi olarak hayatı kolaylaştıran bir sistem çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.

Genel Sağlık sigorta’sına başvuru yapmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

Genel sağlık sigortası bulunmayanlar ve sigorta  statüsü sona eren vatandaşlar ve bu vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu  kişilerin , Sosyal güvenlik kurumu tarafından  tespit edilmesi gerekir.Bu kişilerin gelir tespitini yaptırmak için 1 aylık süre içerisinde vakıflara başvurmaları gerekir. Sosyal güvenlik kurumu tarafından tescil edilen kişiler  bildirilir.

Niçin Sağlık sigortası yaptırılmalıdır?

Sağlık sigortası bizleri sağlık sorunlarımızla ilgili masraflardan kurtulmamızı sağlayan  değerli bir güvencedir.Sağlık sigortası bizlerin ve ailelerimizin bir sene boyunca karşılaşabileceği hastalık ya da kazalar gibi kötü olaylar karşısında  doktor ,ilaç  ve buna bağlı tedavi ücretlerini bütçemizi sarsmadan bizleri zorlamadan  karşılayabilmemizi sağlar.

GELİŞME

Sağlık sigortası ile Hangi riskler ile karşı karşıya kalabiliriz?

Bu önemli güvenceden  en güzel bir şekilde yararlanabilmek için  dikkat edilmesi gereken  en önemli unsur  ihtiyaca  uygun doğru  teminatların seçilmesidir.Sağlık sigortası  2 teminat üzerinde oluşturulur :

  1. Yatarak tadavi : Yoğun bakım ,ameliyat ,doğum günü hastane içerisinde yapılan  tüm sağlık giderlerini teminat limitleri dahilinde karşılar.
  2. Ayakta ve yatarak tedavi : Yatarak yapılan tedavi ile doktor , tahlil gibi ayak üzerinde yapılan tedavi için yapılan  tüm sağlık harcamalarını ,poliçe limitleri üzerinden karşılar.

SONUÇ

Kimler Genel Sağlık Sigortalısı Sayılmamıştır?

Hükümlü ve tutuklular , Er ,erbaş kısacası askerler, emekli olanlar ve yurtdışında  yaşamını devam ettirenler, Türkiye’de bir yıldan kısa süre yaşamını sürdürenler

Sonuç olarak Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan sağlık sigortasını yaptırmanız kötü bir olay ile karşı karşıya kaldığınızda örneğin : kaza ,sakatlanma vb. gibi durumlarda maddi yönden fayda sağlar.Kendinizi çaresiz görmez ve ayakta kalmayı başarabilirsiniz.Bu yönlerden dolayı sağlık sigortalı olmakta fayda vardır.sİgortalı olmanın avantajlarından yararlanabilmek adına eğer sağlık sigortanız bulunmuyorsa en yakın zamanda  sağlık sigortası yaptırmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button