Sağlık sigortasından nasıl yararlanırız

Sağlık sigortasından nasıl yararlanırız

Sağlık sigortasından nasıl yararlanırız

Sağlığımız bu hayatta sahip olduğumuz en değerli şeydir. Peki, dünyalara değişmeyeceğimiz sağlığımızı nasıl güvence altına alabiliriz? Sağlık sigortası ile geleceğimize yatırım yaparak kendimizi güvence altına alabiliriz.

Gelecekte başımıza gelebilecek belki de muhtemel olan küçük, büyük hastalıklar ve kazalar için kendimizi maddi olarak güvence altına almak yapabileceğimiz en akıllıca işlerden bir tanesi. O zaman birazda Sağlık sigortası nedir? Sağlık sigortasından nasıl yararlanırız? Sağlık sigortasının çeşitleri nelerdir? Gibi aklımıza gelebilecek sorular ve çözümleri hakkında konuşalım.

Sağlık sigortası kişini başına gelebilecek hastalık ve kaza anında oluşan sağlık giderlerini karşılaması için hazırlanan bir sigorta anlaşmasıdır. Ülkemizde bu zamanda büyük, küçük genç, yaşlı her sınıftan insanın bu programdan yararlanması gayet mümkündür. Sağlık sigortası bizim için bir destek. Hastalandığımızda veya bir kaza sonucu hasta hane minimuma indirmek, ayakta tedavi, yatarak tedavi, ameliyat çeşitleri vs. Sağlık sigortası zor günlerimizin en büyük güvencesidir. Serbest meslekte meslek çalışanlarına özel sağlık sigortası yaptırabilir. Sağlık sigorta sistemi özel hasta hanelerde özenle hizmet vermektedir.

Genel sağlık sigortası ise devlet hastanelerinde hizmet vermektedir. Bu hizmetlerden yararlanmak için çalıştığımız şirkette, firmada, iş yerinde sigortamızı yaptırmalıyız. Genel sağlık sigortasında 18-25 yaş arası gençlerde yararlanabilirler. İşsiz vatandaşlarda birim ödeyerek sigorta sahibi olabilirler. Herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorsanız, serbest tüccar olarak isteğe bağlı olarak sigorta yaptırdıysanız, size bakmakla yükümlü en az 1 kişi GSS’ye dâhilse, yeşil kart yada sığınma belgesine sahipseniz veya terörle mücadele kanunu kapsamındaysanız zaman pirim ödemesi yapmanız gerekmez.

Part-time yani Yarı zamanlı çalışanların zorunlu sağlık sigortası primlerinin bir kısmını çalıştığı yer bir kısmını ise kendisi tamamlaması gerekmektedir. Sigorta pirimler, sağlık sigortasında risk durumunuz belirlenir ona göre pirim ödemesi çıkartılır. Buda sağlık sigortasında çeşitli paketler olmasının temel sebebidir. Taşınan risklere göre pirimler değişecektir. Muhtemelen her şeyin başı sağlık diyerek hiç bir masraftan kaçınmamayı tercih ederiz. Ödeyeceğimiz primler bize bir can simidi olabilir. Bu noktada sizlere en azında GSS gibi temel bir sağlık sigortası olması ekonomik durumumuzun müsaade ettiği ölçü dede sağlığımız için genel veya özel sağlık sigortalarından yararlanmakta çok büyük fayda var. Herke için sağlıklı uzun ve huzurlu bir hayat dileklerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button