Sigortalı Doğum İzni Kaç Gün

Sigortalı Doğum İzni Kaç Gün

Sigortalı Doğum İzni Kaç Gün

Dünyaya yeni bir bebek getirecek olmanın güzelliği ile birlikte anne adayının bir takım ihtiyaçları bu neden ile de izni gerekmektedir. Çalışan bir anne adayının doğum iznine ayrılabilmesi için ve aynı zaman da doğum sonrasında ki ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için anne adayının çalıştığı iş yerinden sigortasının olması gerekmektedir.

Sigortalı anne adayının doğum iznine ayrılması için belirlenen yasa ve yönetmeliklere bağlı olarak iş yerinde çalışmış olması gereken belli bir süre olmamaktadır. Sigortalı doğum izni kaç gün sorusunun cevabı olarak anne adayının doğumundan önceki sekiz hafta ve doğumundan sonraki sekiz hafta için izinli sayılması mümkün olmaktadır.

Anne adayı ne zamana kadar iş yerinde çalışabilir.

Kendini iyi hisseden ve çalışmaya devam etmek niyetinde olan anne adayı doktor kontrollerinin yapılmasının ardından doktorundan aldığı izin ile birlikte doğumundan önceki son üç haftaya kadar çalışma hakkına sahip olmaktadır. Doğum iznine ayrılmadan önce anne adayının hamile olduğunu devlet hastanelerinden alabileceği bir rapor ile resmileştirmesi ve bağlı bulunduğu sigorta kurumuna bildirmesi gerekmektedir.

Hastaneden alınan raporun anne adayı tarafından çalıştığı iş yerine de bildirilmesi ile birlikte doğumundan önce ki son sekiz hafta veya kendi isteğine bağlı olarak son üç hafta için izinli sayılmaktadır. Anne adayının doğuma kadar çalışacağım demek gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Anne adayının kendi tercihine bağlı olarak izinli olabileceği zamanlar içerisindeki çalıştığı günler doğumdan sonra ki çalışma zamanına eklenmekte, kayıp olarak görülmemektedir.

Doğum sonrası izin

Sigortalı doğum izni kaç gün sorusunun cevabı çalışılan kurum ve özel firmanın çalışma alanı ve saatlerine göre de kısmen farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle tüm çalışma koşullarının ve gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu gözetilerek bir doğum izni fikri ortaya çıkarılabilmektedir.

8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta doğum sonrası olmak ile birlikte toplamda 16 hafta kullanılabilecek olan doğum iznine bazı koşullara uygunluk gösterildiği takdirde iki hafta daha eklenebilmektedir. 16 haftalık kullanılan izin dışında doğum sonrasında anne, çalıştığı kurumdan 6 aylık ücretsiz izin kullanabilme hakkına sahip olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button