Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir

Özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen ancak bunun için ayrıca prim ödeme istemeyen bireyler için tamamlayıcı sağlık sigortası seçeneği en uygun seçenektir. Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir dendiğinde sadece SGK katılım primi ödenerek özel hastane sağlık hizmetlerinden de faydalanabilecek sigorta seçeneğidir denebilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir avantajları nelerdir bu konuyu mercek altına aldığımızda şu hususları söyleyebiliriz. Yurtdışında birçok ülkede hizmete giren bu uygulama ülkemizde özel sigorta tarafından getirilmiş ve o günden bu yana çeşitli paketler ve seçenekler eşliğinde sunulmaya devam edilmektedir. Bu hizmetin kapsamına ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse şu özellikleri öne çıkartabiliriz. Kurum tarafında sağlanmayan özel sağlık işlemlerini kapsar. Bu işlemler estetik operasyonlar, akupunktur gibi alternatif tedavi seçeneklerinden oluşur. İlave ek ücretleri de kapsamaktadır.  Konaklama ve otel ücretleri gibi sağlık hizmetini kapsayan hizmet seçeneklerini de barındırmaktadır. Bunlardan başka Sağlık uygulama tebliği fiyatları da kurum ve özel hastane arasında yapılan anlaşmaya göre karşılanan ücretlerdendir. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girmeyen hizmetlere değinecek olursak, SGK tarafınca finansmanı sağlanmayan güzellik ya da ruhsatlandırılmayan bedeller, özele sağlık kuruluşlarının ek ilave ücretleri ve hastanelerin özel oda ücretleri karşılanmamaktadır. Bu uygulamanın avantajları ve dezavantajlarına değinecek olursak, sağlık uygulama tebliği ile reçetede sadece 4 kalem ve 1 kutu ücreti karşılanacak şekilde içeriğe sahip olması olumsuz yön olarak öne çıkmaktadır. Avantajlı olan yönlerine vurgu yaparsak da tamamlayıcı sağlık sigortası kullanıcılarının özel sağlık kuruluşlarına ödenen ilave ücretleri karşılaması ve kamu hastanelerindeki özel oda ücretlerini karşılaması olarak söyleyebiliriz. Bu tercihi yapacak kullanıcıların sigorta ücretlerini ödeyeceği noktalar farklılık göstermektedir. 63. Maddeye tabi olanlar mevzuat gereğince mevcut kuruma ödeme yapacaklar. Aynı maddenin ikinci fıkrasına dâhil olan kullanıcılar ise özel sağlık kuruluşuna ödemelerini yapacaklar. Ayrıca sigorta poliçesinde yer almayan hizmet ve ürün ücretleri de ödeme sırasında faturalandırılarak ayrıca ücret ödenecektir. Hasta katılım payları da hasta tarafından karşılanması gereken ücretlerdendir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir konularında bilgileri edinen bireyler kendilerine uygun olan sigorta tercihini seçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button